Povedá vám niečo technológie LED? Ešte pred pol storočím to bol pre väčšinu z nás úplne neznámy pojem, v tom čase, v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, sa ešte len rodili prvé diódy, a využívali sa viac-menej iba v špeciálnej oznamovacej technike. O niečo neskôr sa diódy tiež objavovali na verejnosti, a to dokonca vo forme stavebníc pre staršie deti, možno aj vy alebo vaši rodičia pamätajú československú stavebnicu Logitronik.
Dnes sa však LED diódy rozšírili v reálnej praxi natoľko, že úplne ovládli osvetľovaciu techniku. Zhotovujú sa z nich LED žiarovky, reflektory, panely, reťaze a pásky. A práve pásky sa stali veľmi významným zdrojom umelého svetla v rôznych priestoroch. Pripomeňme napríklad osvetľovanie vstavaných skríň, schodísk, výklenkov, stropných podhľadov či kuchynských liniek, môžeme s nimi vyrukovať aj von na záhradu a umiestniť ich pod strechu pergoly alebo altánku a mať ich ako ozdobu na osvetľovanie bazénov a vonkajších terás.
Obrovskou výhodou LED pásov a pásikov je ich montážna a tvarová flexibilita, je možné ich v podstate umiestniť kamkoľvek, a to aj bez nutnosti vŕtania príklepovou vŕtačkou, niekedy stačí len celkom jednoduché montážne lepidlo.
Druhy LED pásov a pásikov podľa napájania – ak budete mať záujem zaobstarať takéto svietidlá, mali by ste v prvom rade poznať ich druhy a typy. Že existujú zdroje v odlišných farbách podaného svetla, teda napríklad studená alebo teplá biela, alebo plnej farby RGB spektra, o tom sa nie je ťažké dovtípiť, ale možno neviete, že ich môžete zakúpiť v štyroch základných modifikáciách. Tou prvou je priame zapojenie do siete bez transformátora, sú to LED pasy na 220 V. Potom existujú pasy na 220 V s transformátorom, napríklad s napájaním 5 V. A vyrábajú sa aj pasy a pásky na batérie (tužkové AA, AAA alebo iné typy batérií ) a nakoniec môžete zaobstarať výrobky napájané cez napätie 5 V cez USB konektor do počítača, mobilného telefónu alebo powerbanky.